Font trendy w 2021 roku!

Też tak masz?

Ten, kto projektuje doskonale wie, jak żmudnym bywa etap poszukiwania odpowiedniego fontu dla projektu. Wie również, jakie to uczucie trafić na ten jedyny, właściwy. Zna tą niemal dziecięcą satysfakcję. Oj tak, dobry font w projekcie to podstawa sukcesu! Klienci często nie zdają sobie sprawy, ile czasu zajęły Ci poszukiwania czcionek, ich dopasowywanie (jeśli w projekcie wykorzystujesz więcej niż jedną) i jak wielkie odgrywają znaczenie w efekcie końcowym.

Zgodzisz się z tezą, że każdy wyraz, w kontekście jego budowy, znaczenia, ładunku emocjonalnego, okoliczności zastosowania, ma “swoją” czcionkę? Taką, dzięki której wizualnie robi się spójny z przekazem! Jak kobieta w idealnie dobranej, do swojej sylwetki, charakteru, temperamentu, sukience. Takie wrażenie szczególnie odczuwalne jest na etapie tworzenia logotypów. Znasz to? Rzecz w tym, żeby “tą” czcionkę odnaleźć. Co chcemy Ci nieco ułatwić!

Poniżej znajdziesz przegląd trendów w typografii w 2021 roku. W tym roku nadal cenimy czcionki o wysokim poziomie czytelności, a równocześnie szukamy ich charakteru. Dlatego progności font trendów stawiają na połączenie nowoczesnych i tradycyjnych stylów. Jest też przestrzeń dla wielbicieli eksperymentów, czy efektów 3D. Sami zobaczcie!

  • Zniekształcone
  • Retro szeryfy
  • Eleganckie, ponadczasowe szeryfy 
  • Alpejskie
  • Kinetyczne
  • Proste z charakterem
  • Wyraźne i minimalistyczne skrypty
  • Retro-futuro

1. Zniekształcone

O fontach poddanych udziwnieniom pisaliśmy już w artykule o trendach graficznych na 2021 (o tutaj). “W typografię wdziera się chaos. Brak wyrównania czcionki, pomieszanie liter, słów, łamanie wszelkich, przyjętych zasad. Co może bardziej odzwierciedlać dzisiejsze czasy? Tak, chaos typograficzny wpasowuje się idealnie w 2021.” Tego typu czcionki idealnie wpisują się w charakter alternatywnych i niezależnych marek. Możesz sam pokusić się o zabawę czcionkami, na przykład w Adobe Illustrator, lub skorzystać z gotowych fontów, a jest w czym wybierać.

Jagatraya 

Plastic Sans


2. Retro szeryfy

Niewątpliwie retro czcionki przypominają o sobie już od kilku lat, szczególnie te inspirowane stylem lat 70-tych. Nowe, subtelne retro odnalazło się w brandingu marek wellness czy kosmetycznych.

Fogie

Kafina

Rottely


3. Elaganckie i ponadczasowe szaryfy

Niezawodne za sprawą swojego eleganckiego, szykownego charakteru, czcionki szeryfowe są jak “mała czarna” – z klasą! Zawsze znajdą swoich wielbicieli.

Qanaya

Wensley

Adenium


4. Alpejskie

Inspirowane drzeworytem czcionki w stylu vintage towarzyszą nam już od wielu lat, jednak w 2021 przewiduje się, że nabiorą wyrazistości i niepowtarzalności. Swoje miejsce znajdą w niezależnym sektorze żywności oraz stylu życia.

Bahn

Atena

Argon

Stampbor


5. Kinetyczne

Ruchliwe czcionki zawojują witryny internetowe i video. Dlaczego? Animowana czcionka dłużej przyciąga uwagę i stwarza atrakcyjną narrację dla marek.


6. Proste z charakterem

Szwajcarski, geometryczny styl bezszeryfowej czcionki to pewniak, recepta na udany projekt. Jednak w 2021 tenże styl nabierze nieco ciepła i charakteru, a nawet dziwactwa. To natomiast idealnie wpasuje się w media społecznościowe i świeży charakter witryn, które chcą podkreślić zarówno profesjonalizm, jak i przyjazny charakter marki.

Visby CF

Stickler

Ripple

RNS Sanz


7. Wyraźne i minimalistyczne skrypty

Jednak w kategorii przyjazności, nic nie pobije czcionek skryptowych, tak zwanych pisanek. Wciąż stosowanych przez marki, którym zależy na swobodniejszej identyfikacji wizualnej. Skrypty to również nie nowość, jednak 2021 przyniesie zmianę podejścia, a w zasadzie koncentrację na mocnych, wyrazistych, a nawet grubaśnych fontach pisanych, jednak nie przekombinowanych, w minimalistycznym wydaniu.

Sinisuka

Patrick

Triester SVG


8. Retro-futuro

W parze z trendem graficznym retro-futuro kroczą fonty, które subtelnie łączą futurystyczne elementy ze stylizacją vintage. W połączeniu z inspirowanymi technologią paletami kolorów nabierają prawdziwie futurystycznej osobowości.

Helios

Walter

EquinoxPodsumowując…

Niewątpliwie zadziwia szerokie spektrum font trendów na rok 2021, od zniekształconych, poprzez skrypty, szeryfy, 3D, po proste, bezszeryfowe, ultra-czytelne. Jednak wszystkie je coś łączy, a jest kreatywne podejście, objawiające się poszukiwaniem cech wyróżniających je na tle kategorii, do jakich przynależą.

” Ponieważ projektowanie stron internetowych staje się coraz bardziej wyrafinowane i coraz więcej czcionek jest udostępnianych jako czcionki internetowe, zaczynamy widzieć ogólny ruch w kierunku eklektyzmu w typie cyfrowym, z indywidualizmem i dziwactwem na pierwszym miejscu. “

W 2021 bądź odważny w doborze fontów, poszukuj tych z charakterem, z tym “czymś”, w myśl zasady, że każde słowo czy projekt zasługuje na tą własną, skrojoną na miarę czcionkę.

Razem
93
Udostępnienia
Podobne Artykuły