Projektujesz XXL? Podpowiadamy jak uniknąć błędów!

Projektowanie XXL różni się nieco od tego, jak projektujemy standardowe, mniejsze formaty. Przede wszystkim przed przystąpieniem do projektu, upewni się jakie wytyczne podaje drukarnia. Jakim formatem dysponuje w ofercie? Jakiej rozdzielczości wymaga? Jakie spady i marginesy bezpieczeństwa zastosować?

W PrintUp, dla billboardu w rozmiarze 504 x 238 cm, sugerujemy zastosowanie rozdzielczości nie mniejszej niż 50 dpi, spady 5 mm oraz marginesy bezpieczeństwa według wytycznych umieszczonych w gotowej do pobrania makiecie, o tu >>. Jednak w naszej ofercie mamy również możliwość zamówienia billboardów, banerów, folii, czy siatek mesh “z metra ciętych”, nie tylko w sztywnych, narzuconych formatach!

Na marginesie!

O marginesach bezpieczeństwa mówi się przy każdym z drukowanych produktów, jednak tutaj sprawę komplikuje sposób montażu billboardów, dlatego warto wiedzieć, że billboardy są montowane na mokro (jest przed klejeniem namaczany), co sprawia, że papier rozciąga się. W trakcie montażu, zazwyczaj od lewego górnego rogu, papier pracuje i to co się rozciągnie końcowo zwisa po prawej stronie billboardu i na jego dole. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie obszarów bezpiecznych w projekcie, na minimum 15-20 cm od krawędzi, przy czym marginesy lewy i górny mogą być mniejsze.

Przez wzgląd na specyfikę montowania billboardów nie zaleca się stosowania obramowań w projekcie. Jeśli bowiem zastosujesz na przykład biała ramkę dookoła o szerokości 20 cm, jest więcej niż pewne, że od góry i z lewej strony ramka ta rzeczywiście będzie wynosiła 20 cm, jednak już z prawej i z dołu niestety mniej! Taki projekt straci na zamierzonej symetrii i będzie sprawiał wrażenie błędnie przygotowanego lub zamontowanego. Z pewnością nie takich refleksji nad billboardem życzymy sobie u jego odbiorców.

Załóżmy więc, że znamy już wymaganą specyfikację techniczną projektu XXL. O czym jeszcze warto pamiętać przy projektowaniu?

Kolory w XXL

Sugerujemy by od samego początku pracować nad projektem w skali kolorystycznej CMYK. Zaoszczędzi nam to wielu rozczarowań, kiedy przyjdzie nam zapisać plik z RGB, które pozwoliło nam poszaleć z intensywnymi barwami, do wymaganego przez drukarnię CMYK’a. W kwestii kolorystyki warto również zwrócić uwagę na dopuszczalne limity nafarbienia kolorów. Weźmy na tapetę czerń. Jedno jest pewne, czerń ze składowych C:0, M:0, Y:0, K:100 może być nierówna i blada. Z drugiej jednak strony, jeśli zastosujesz czerń C:100, M:100, Y:100, K:100 licz się z tym, że albo otrzymasz z drukarni prośbę poprawienia plików (ich nafarbienia), albo po wydruku i zamontowaniu miejsca o tak silnym nafarbieniu będą odchodzić od powierzchni tablicy. Dlatego zalecamy budowanie głębokiej czerni z takich składowych C:40, M:40, Y:40, K:100. Wybieraj zatem kolor świadomie, sprawdzając by wartość nafarbienia nie wynosiła łącznie więcej niż jakieś 240 (C:40+M:40+Y:40+K:100).

W jakim formacie?

O czym tu jeszcze nie wspomnieliśmy, a jest to konieczne? O dopuszczalnych i sugerowanych formatach! Z naszego doświadczenia wynika, że najbardziej niezawodnymi rozszerzeniami do druku, nie tylko w przypadku wielkich formatów, ale tu szczególnie, są PDF oraz TIF. PDF ze zamienionymi na krzywe fontami, TIF spłaszczony, z kompresją LZW.


Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci łatwo przejść od technicznej strony projektowania formatów XXL, do tej ciekawszej, kreatywnej, bez obaw o to, że super projekt mogą osłabić błędy natury technicznej.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące projektowania plików skontaktuj się z nami, dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta, pod numer 61 88 00 999, lub pisząc na adres projekty@printup.pl. Chętnie pomożemy!

Razem
129
Udostępnienia
Podobne Artykuły