Schowasz…i nie zapomnisz, czyli o tym, jak zmienić zwykłą ulotkę, w niezwykłe doświadczenie.

Ulotka, czyli najpowszechniejszy i najtańszy papierowy nośnik informacji, uparcie nie chce przejść do lamusa. Wiele branż właśnie na niej opiera swoją działalność. Można je znaleźć wszędzie: w restauracjach (miejmy nadzieję, otwartych wkrótce), w salonach kosmetycznych (trzymamy kciuki), czy muzeach i galeriach (z niecierpliwością czekamy na ponowne otwarcie). Mimo gospodarczych trudności i pogłębienia lockdownu, ulotki są wciąż widoczne w naszym otoczeniu: przychodzą do nas z jedzeniem zamówionym na wynos, z wymieszaną zgodnie z naszymi preferencjami farbą do włosów, a także (teraz już: przede wszystkim) w przesyłkach, które zamawiamy ze Smartem, czy do Paczkomatu. I tak, zgadza się – w wielu przypadkach cena ma kluczowe znaczenie – duża część ulotek drukowanych jest na offsecie 80 czy 90g, kredzie, czy innych standardowych papierach, ale czasem zdarzają się prawdziwe perełki, które zostają na długo w pamięci. Niekiedy też, to właśnie niezwykły w swej prostocie projekt zatrzyma ulotkę w naszej szufladzie, czy na biurku.

Zapraszamy do przeglądu galerii z naszymi subiektywnymi wyborami interesujących pomysłów.

Coś innego, z czegoś zwykłego

W kabarecie zawsze sprawdza się motyw “chłopa przebranego za babę”. Dlaczego? Po prostu lubimy być zaskakiwani. Przenieśmy to na grunt poligrafii, a i tu znajdzie się wiele przykładów takiej zmiany. Na przykład, zwykła ulotka może stać się pięknym kalendarzem. I chociaż do końca roku jest jeszcze trochę czasu, można już zacząć szukać inspiracji na ten wyjątkowy produkt. Ostatecznie, każdy z nas wie, że staje się on całorocznym nośnikiem informacji (również logotypów, oferty itd.). Kalendarz jest nieustająco pożądanym prezentem firmowym, a do najpowszechniejszych jego form zaliczamy: jedno- i trójdzielne, piramidki, listki i te w formie plakatu wieszanego na ścianie. Jeśli szukasz niekonwencjonalnych rozwiązań, może takie inspiracje przypadną Ci do gustu:

Piękny, kolorowy, przykuwający spojrzenia i zaspokajający nasze estetyczne doznania. A do tego intrygujący – niby ulotka, a jednak kalendarz.

A poniżej przykład kalendarza/harmonogramu wydarzeń odbywających się w galerii. Ulotka składana w harmonijkę, ukazuje w bardzo przystępny sposób wystawy i eventy osadzone na osi czasu. Czy ten projekt jest 2D czy 3D? Na to pytanie będzie już musiał sobie odpowiedzieć każdy z nas samodzielnie.

Niewyczerpane źródło inspiracji

Niezwykle inspirujące i nasycone artystyczną swobodą są ulotki projektowane dla różnych instytucji kultury, np. muzeów, galerii sztuki, czy teatrów. Nacisk często kładziony jest zarówno na formę, jak i treść. Wzniosłe artystyczne teksty uzupełniają pojawiające się grafiki czy zdjęcia. Warto przeglądać projekty z tej dziedziny, ponieważ zawsze są one w trendach, autorzy lubią eksperymentować z materiałem (np. papierem, czy uszlachetnieniem), naginając do granic możliwości umiejętności drukarzy i falcerzy. Zachęcamy do odwiedzenia pobliskiej galerii, czy też muzeum (oczywiście, gdy tylko będzie to możliwe), aby przyjrzeć się produkcjom dla nich przygotowanych. Oto kilka przykładów małych arcydzieł:

Radosna twórczość

Kolejne świetne i zupełnie świeże pomysły znaleźć można w zapowiedziach festiwali, pokazów mody i w innych kreatywnych branżach. Festiwale zazwyczaj kojarzą się ze swobodą, radością i dobrą energią. Takie tez są projekty identyfikacji wizualnej: nasycone latem, słońcem i zabawą. Innym przykładem są pokazy mody, niezbyt u nas popularne, ale na Zachodzie przygotowywane z dużym rozmachem. Designerzy prześcigają się w oryginalności, symbolice i nawiązywaniu do historii, dysponują też doskonałą jakością zdjęć robionych przez fotografów modowych.

Gdy mniej, znaczy więcej

Nie każda drukarnia podejmie się produkcji niestandardowych, ale nic straconego. Poniżej znajdziesz przykłady ulotek w prostych formatach, w których to grafika odgrywa główną rolę:

A czy Ty masz w swoim portfolio projekty, z których jesteś szczególnie dumna/-y? Podziel się nimi w komentarzu!

Razem
0
Udostępnienia
Podobne Artykuły