Wszystko o etykietach cz. 3

Wymiarowanie opakowań

Wymiarowanie opakowania oraz dobór odpowiednich materiałów na etykietę, może przyprawić początkującego projektanta o spory ból głowy. Pod uwagę należy wziąć wiele elementów, na przykład: kształt opakowania (przykładowo: czy butelka przypomina walec? A może zwęża się ku końcowi?); przeznaczenie produktu i docelowa trwałość etykiety (używamy folii PP czy papieru?); rodzaj kleju; docelowy kształt etykiety.

I do tego należy przypomnieć sobie podstawowe wzory matematyczne, co nie każdemu może odpowiadać, w końcu matura była jakiś czas temu…

Pierwsza i podstawowa zasada, to ustalenie  pola nadruku z producentem danego opakowania. Poprosić można o stosowną dokumentacją, taką jak np. rysunek techniczny. Te dane zdecydowanie ułatwiają projektowanie etykiety i minimalizują ryzyko błędu.  Dobrze jest też mieć owo opakowanie u siebie, żeby móc dopasować do niego wydruk próbny, a także sprawdzić, czy nasz pomysł sprawdzi się na produkcie.

Etykiety umieszczać można na różnych opakowaniach. O ile kwadratowe, czy prostokątne opakowania nie sprawią nam większego problemu i można poradzić sobie z ich wymiarowaniem zwykłą linijką, to w przypadku butelek, na których zresztą etykiety pojawiają się najczęściej, temat jest nieco bardziej skomplikowany.

WYMIAROWANIE BUTELEK

Chociaż butelki różnią się kształtem, to w większości przypadków ich wymiarowanie nie nastręcza większych problemów. Testem linijkowym sprawdzamy, czy butelka jest w miarę prosta, czy zwęża się ku gwintowi. Jeśli jest prosta, korzystamy ze wskazówek poniżej. Jeśli się zwęża ku szyjce/gwintowi, staramy się rozważyć wariant minimalnej etykiety, która zmieści się na najbardziej regularnym kształcie. W drugim przypadku, bezwzględnie należy dokonać próby przed masową aplikacją.

Czym grozi niedokładne sprawdzenie (tzw. na oko) kształtu butelki? Niekiedy na pierwszy rzut oka wydaje się, że wystarczy zmierzyć wysokość butelki (od górnej krawędzi, nie licząc gwintu), wówczas rozłożona etykieta będzie miała kształt prostokąta, a przy aplikacji na butelkę okazuje się, że mamy nadmiar folii, czy papieru, ponieważ etykieta powinna jednak przyjąć bardziej trapezoidalny kształt. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy nadruk będziemy nanosić na butelkę w kształcie stożka, której średnica zwęża się ku górze, lub ku dołowi. Takie dylematy powinien rozwiązać test linijki.

źródłoKształt i wymiary butelki do win niemusujących według normy BN-89/6831-05. 

Warto też w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaką formę przyjmie etykieta: czy będzie pojedynczym wysokim prostokątem, czy owinie butelkę, a może przyjmie oryginalny kształt w stylu no label look. Niezależnie od decyzji, warto kierować się zasadą, aby zostawić co najmniej 2-3 mm marginesu bezpieczeństwa od góry i od dołu butelki. To kolejna rzecz, która pomoże nam uniknąć błędów niedopasowania. Oczywiście, również taką pozornie prostą rzeczą, jak zostawienie marginesu – możemy się pobawić i lekko ten margines przesunąć, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt, który z pewnością nie pozostawi klientów obojętnymi.

Po zmierzeniu wysokości butelki, mierzymy średnicę dna, a następnie korzystając ze wzoru: obwód butelki = pi x średnica dna obliczamy długość naszej etykiety. Teraz, w zależności od tego, czy etykieta ma być owijką, należy również przyjąć margines bezpieczeństwa 2-3 mm, po to, aby brzegi etykiety nie nachodziły na siebie podczas naklejania. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze i pewniejsze, niż przygotowywanie idealnie spasowanej etykiety, ponieważ krawędzie mogą się rozminąć o 0,5 – 1 mm i finalny efekt nie będzie na tyle estetyczny, na ile oczekiwaliśmy. Podsumowując – jeśli chodzi o butelki od wina, należy zastosować się do kilku zasad:

  • Dowiadujemy się, czy zleceniodawca/producent dysponuje danymi technicznymi opakowania
  • Wchodzimy w posiadanie opakowania
  • Sprawdzamy, czy butelka jest prosta, czy ma kształt stożka (zwęża się ku górze)
  • Mierzymy średnicę dna, mierzymy wysokość butelki
  • Liczymy długość etykiety wg wzoru
  • Zostawiamy marginesy bezpieczeństwa (góra-dół, łączenie krawędzi)

Zachęcamy do obejrzenia ciekawego i bardzo dobrze wytłumaczonego sposobu wymiarowania opakowań. Poruszane są w nich również kwestie wymiarowania opakowań nietypowych, a także pomysły, gdzie można umieścić etykietę.

W niniejszym artykule staraliśmy się przybliżyć podstawowe wymiarowanie butelek, pod przygotowanie klasycznych etykiet. Stosując się do wymienionych wyżej zasad, uzyskamy większy spokój przy ostatecznych przymiarkach. Zawsze jednak w PrintUp będziemy gorąco zachęcali do eksperymentowania, inspirowania się i szukania nowych rozwiązań. Butelka, nawet najprostsza, daje grafikom w zasadzie nieograniczone możliwości projektowania.

Najlepsze etykiety znajdziesz u nas TUTAJ

Razem
0
Udostępnienia
Podobne Artykuły